RSS

יד אליהו- המדריך ה(כמעט) שלם למתחיל

06 אוק

כמי שהתחילה כעת את שנתה השלישית בשכונה ומצאה את עצמה מייעצת פה ושם למצטרפים חדשים, חשבתי שיהיה נחמד לרכז את כל העצות שהייתי שמחה לקרוא בעצמי כשעברנו לגור ביד אליהו.

ההתחלה לא הייתה קלה, בטח שלא למי שעבר הישר ממרכז העיר אל השכונה היחסית מנומנמת הזו, שבה לא ידענו איפה אפשר לקנות בן אנד ג'ריז אחרי 20:30, מה זה כל האוטובוסים המוזרים האלה בלה-גארדיה או איפה לכל הרוחות יש איזה בית קפה נחמד לשבת בו. המצב, למרבה המזל, הלך והשתפר ואני שמחה על ההזדמנות לחלוק אותו עם באי השכונה. ובכל זאת, חייבים להודות שיש בה קסם, ביד אליהו. איפה בתל אביב תוכל כלבתכם לרדוף אחרי תרנגולות סוררות? אז הייתי סקפטית, אבל עכשיו אני מאמינה! יד אליהו רוקס!

אם כן, אני שמה את זה פה אבל זה לגמרי פתוח לשינויים- קחו בחשבון שמדובר בשכונה גדולה שאני מכירה מטבע הדברים בעיקר את חלקה הצפון-מזרחי, ז'תומרת זה שקרוב ליצחק שדה ולמשה דיין, כמו כן, אני יודעת מה מעניין אותי ולא מה מעניין אתכם, וזו רק ההתחלה. אשמח לכמה שיותר הערות, המלצות ותוספות. לצורך העניין אפשר לפתוח את קובץ הגוגלדוק האינטראקטיבי הזה ולהוסיף בעצמכם מה שתרצו- או, אם אין לכם ג'ימייל או שגוגל מפחידה אתכם-  אפשר לכתוב לי כאן הערה ואוסיף בעצמי את האינפורמציה כאן ובגוגלדוק. אתם מוזמנים להוסיף, להמליץ, להעיר ולהאיר כאוות נפשכם, כמה שיותר יותר טוב. איזו אינפורמציה חסרה לכם? אילו דברים היו חסרים לכם כשהגעתם ולקח לכם זמן לגלות? בבקשה שתפו אותנו, אתם מוזמנים לחלוק אותו גם עם שאר תושבי השכונה שאתם מכירים.

שימו לב, חברות וחברים, שקיימת קבוצת פייסבוק פעילה ושוקקת שמתעדכנת תדיר, "יד אליהו- קהילה יוצרת מציאות".

כמו כן- מפת גוגל מפורטת כאן, הידד!

 

קניות

מכולת- ממש אין בעיה למצוא ביד-אליהו מכולות קטנות ונחמדות, אני בטוחה שיש לכם אחת כזו ממש קרוב לבית, ואולי היא אפילו פתוחה עד 20:30! אנחנו קונים במכולת דודו את יעקב ברחוב הפלמ"ח 30, יש שם ירקות ופירות מוצלחים יחסית והם אופים שם בעצמם לחמים ולחמניות. יפית מוסיפה שיש מכולת במצודת בית"ר פינת לוחמי גליפולי שפתוחה עד 23:30, מה טוב. שרי מספרת על מכולת שכונתית, קטנה ובסיסית בשדרות המעפילים שפתוחה עד 19:00, ומולה יש ירקן לא רע. דניאל מספר: "בתוך בית גיל הזהב הייתה פעם מעדניה רוסית נחבאת אל הכלים במעבר שבין הרחוב לכניסה לספרייה לעיוורים. יתכן שהיא עדיין שם, לא הייתי שם הרבה זמן, אבל הזוג שהפעיל אותה היה נחמד מאוד." ואני מוסיפה שכן, היא עדיין שם. חנה מספרת על כמה מכולות וקיוסק במרכז המסחרי של הנגבה-הגיבור האלמוני ועל עוד מכולת נחמדה שנמצאת מול הקופ"ח ברחוב דימונה, שיוצא משדרות יד לבנים. המכולת פתוחה עד 21:30. מה טוב!

שלנו- הקואופורטיב בביצרון- בתחילת 2014 התחדשנו בספק-מכולת ספק-סופר קטן בשדרות ההשכלה 9, בצד הקרוב יחסית ליצחק שדה, "שלנו", מבית הקואופורטיב "שלנו". לא חייבים בשום אופן להיות חברי הקואופורטיב כדי לקנות שם, וכדאי לקנות כי הם מבטיחים העסקה הוגנת לכל העובדים שלהם, שזה בודאי יותר טוב מכל רשתות השיווק. אל תצפו לסופר ענק אלא למכולת משודרגת או לכלבו, לא תמצאו שם הכול, אבל על המדפים יש שילוב של מוצרים מיצרנים גדולים ומוכרים לצד יצרנים בינוניים וקטנים, כך שיש מגוון של מוצרים שאין במקומות אחרים. למשל, שמחנו ממש למצוא לצד הגבינות של תנובה את המוצרים של "יוגבי העמקים" (לבנה מעולה, קרם פרש טו דיי פור). שימו לב שכדאי לבוא עם תיקי בד או שקיות אקולוגיות, כי כל שקית ניילון תעלה לכם 10 אג'.

סופר- אם אתם מעדיפים סופרמרקטים, אני לא מבינה אתכם, אנחנו בעד עסקים קטנים, אבל יש את מגה בול You ליד היכל נוקיה ומגה בעיר ליד המרכז המסחרי (עוד לא הייתם במרכז המסחרי?! רוצו ללה-גארדיה פינת משה דיין! הזדמנות פז להרגיש שוב כמו בעפולה בשנות ה-80!). יש גם שופרסל דיל אם מצפינים קצת, ביגאל אלון 76.

קניות בשעות הלילה הקטנות- אם חשקה נפשכם בגלידה באמצע הלילה- אין ברירה, חייבים לגשת ל- אמ:פמ ביצחק שדה ליד שונצינו, ובהצלחה עם זה, לא פעם גילינו שקנינו אצלם מוצרי חלב מקולקלים, גלידות שהופשרו והוקפאו בשנית ושלל מצרכים מפוקפקים בטריותם. יש גם מכולת בדרך השלום שפתוחה 24 שעות ביממה ופיצוציה די מאובזרת בבית גיל הזהב, שרי מוסיפה: "פיצוציות באמצע הלילה יש בשפע על דרך ההגנה בשכונת התקווה, אני בדר"כ קופצת לזאת שבכניסה לשוק התקווה, ויש גם אחת שהיא מכולת קטנה שפתוחה 24 שעות קרוב לגשר". אז בעצם יש ברירה.

שוק- הכי טוב, הכי כיף, הכי חוויית קניות- שוק התקווה. מרוב חלקי השכונה אפשר ללכת ברגל, פשוט מגיעים לרחוב יגאל אלון וצועדים דרומה במרץ עד שמגיעים לרח' ההגנה. פונים קצת ימינה, חוצים את הכביש ונהנים מאוד. ממליצה לא לפספס בשוק את "נעמה", חנות תבלינים, קטניות, ממתקים שהיא עולם ומלואו (ובהיעדר חנות טבע רצינית ביד-אליהו אפשר למצוא אצלם די הרבה דבריםאם כי עכשיו יש בתוך ה-You טבע קסטל מרקט), ואם חם לכם ואתם צריכים להתרענן, חפשו את "מרכז הרימונים" של ציון ברח' חנוך 54 (אם הלכתם ברחוב הראשי של השוק ואתם מרגישים שהגעתם לסופו, פנו שמאלה, זה רחוב חנוך), חנות מיצים שמוכרת גם פלודה- משקה ברד פרסי מתוק עם מי ורדים ואיטריות (אל תעשו פרצוף לפני שתטעמו). עוד המלצות: המכולת הרוסית בתחילת השוק, תמיד מוצאים שם דברים מעניינים, ומולה "הסאלוף"- מאפיה תימנית שאפשר לשבת בה ולאכול ג'חנון מעולה, קובנה, סאלוף, חמשוקה ועוד. הם נחמדים ובימי שישי יש שם חפלות מטורפות.  בדרך חזור, אם כבד לכם ואין לכם כוח לצעוד, אפשר לקחת קו 7 שנוסע לאורך יגאל אלון או קו 104 שנוסע לאורך יגאל אלון ופונה ימינה ביצחק שדה.

תחבורה

טוב, זה קאץ'. כששואלים אותי איך זה לגור ביד אליהו אני די בעד, בעד המחירים, בעד המטבח הגדול שלי, בעד הדירה היחסית זולה שלנו, בעד הירוק והגינות. אבל אין להכחיש שהתחבורה הציבורית בעייתית. אם יש לכם אוטו מצבכם טוב כי לרוב יש חניה בשפע. רק קחו בחשבון שבימים שבהם יש משחק של מכבי בנוקיה- תתכוננו לזה שכלמיני ג'יפים מוגזמים ו-4*4 ראוותניים יתפסו לכם את החניה.

אם אתם מסתמכים על תל-אופן: ביחס לגודל של יד אליהו זה לא הרבה, אבל יש תחנות במשה-דיין פינת יצחק שדה, במשה דיין פינת לה-גארדיה ליד היכל נוקיה וביגאל אלון ליד שדרות החי"ל, מכירים עוד?

לגבי אוטובוסים, ובכן, יש כמה צירי תנועה שכדאי שתכירו. רוב תחנות האוטובוס נמצאות בלה-גארדיה. משם תוכלו לנסוע לתחנה המרכזית, לעזריאלי ולסנטר מצד אחד ומצד שני לגבעתיים, רמת גן ועוד. ביצחק שדה תמצאו אוטובוסים לסנטר, לרידינג, לאלנבי, לאבן גבירול ומהצד השני לגבעתיים, רמת גן, מחלף האלוף שדה וקרית אונו. מיגאל אלון תוכלו לנסוע לגבעתיים, לאוניברסיטה ומן העבר השני לתקווה. ממשה דיין תוכלו לנסוע לחולון ולתקווה ומהעבר השני לגבעתיים או לעזריאלי. שרון מוסיפה שיש די הרבה קווי אוטובוסים גם מדרך הטייסים, מעל השכונה.

כדאי לעקוב אחרי שעות הפעילות והתדירות של האוטובוסים, כי אין הרבה קווים שנוסעים אחרי שעות מסוימות של הערב והתדירויות ברובן די נמוכות. דניאל מפרט על קו 23: "קו 23 הוא הקו החביב עליי ביקום – הוא קו מעגלי שנוסע מגבעתיים, דרך הקניון, משה דיין, השלום, עזריאלי, יצחק שדה, בלפור, אלנבי ומשם חזרה. עובר כל 15-20 דקות כמיניבוס כל היום – מאוד מומלץ אם צריך להגיע לאיזור רוטשילד/אלנבי (אם כי ידרוש צעידה למשה דיין טיפה צפונה מיד אליהו)", לי יש חוויות פחות נחמדות עם הקו הזה (עושה סביבובים מטרידים וכבר פעמיים האוטובוס שאמור היה לצאת ב-20:35 מכרמלית לכיוון יד אליהו חלף על פנייב-20:32 באחד העם. לא כיף), אבל לפעמים הוא שימושי. ענבל מוסיפה, וזה מצוין עבור ציבור הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב, שמעבר לקו 7 המייגע יש את קו 279: "279- אוטובוס הקסמים לאוניברסיטה (עובר דרך עזריאלי ,ומהר מהר על דרך נמיר- בד"כ חצי שעה ממשה דיין עד לאוניברסיטה :)). אוטובוס מלא אנרגיות חיוביות של נוסעים שיודעים מה זה קו 7…". מעולה!

באופן כללי, ממליצה על כמה אתרים סלאש אפליקציות תחבורה ציבורית כדי להתמצא בתחנות ובקווים סביבכם: שימו לב ל"איפה-בוס", ל"אוטובוסים" ול"מוביט".

באשר לרכבת: אם אתם גרים בחלק הדרום-מערבי של יד אליהו אפשר לצעוד לרכבת ההגנה, אחרת אפשר לקחת לשם או לרכבת השלום אוטובוס.

Car2Go, שעד לפני שנתיים היינו צריכים לצעוד לגבעתיים כדי למצוא רכב שלהם, הגבירו נוכחות בשכונה ועומר מביא לתשומת ליבנו שיש מכונית סמארט ברח' השלושה ושני רכבי ניסן מיקרה ברחוב המערכה. תודה עומר!

שבת? נדפקתם. אין מוניות שירות ליד אליהו. מצד שני, אם אתם גרים בחלק הדרומי שלה, המונית שירות של קו 16 מגיעה לשוק התקווה ואפשר לתפוס אותה שם ולנסוע איתה לכיוון התחנה המרכזית ואלנבי, שרון מוסיפה שהיא עוברת גם בדרך הטייסים.

באופן אישי, סתם כך, שתדעו, אני חשה שהליכה זה ממש טוב לבריאות ולסביבה ומתסכל פחות מלחכות שעה לאוטובוס.

חוגים

יש ליד אליהו יופי של מתנ"ס, בית בארבור. יש שם שפע חוגים למבוגרים וגם בריכה, ספריה ומכון כושר. דנה מוסיפה ש"חדר הכושר של בית בארבור עבר עכשיו מתיחת פנים מאסיבית, ועוד מעט ייתן אחלה קונטרה לכל השאר. בינתיים כבר יש פילאטיס חמש פעמים בשבוע במגוון שעות, והמורה סבבה. ולמרות שאנחנו בשלהי הקיץ, הרחצה הלילית שלהם בבריכת בית בארבור פעם בשבוע, היתה חוויה מגניבה. קחו בחשבון לקיץ הבא."

שימו לב שמתנ"ס בת-ציון פתח את שעריו והוא ממש מקסים. יש ספריה (עדיין די קטנה) וחדר כושר, בספטמבר 2015 התחילו גם החוגים ואם יש לכם תינוקות קטנטנים (עד גיל זחילה) אני יכולה להמליץ באופן אישי על חוג בייבי יוגה עם סנדרה. כיף גדול לאימהות ולזאטוטים.

אפי מוסיף/ה שיש מתנ"ס גם ברמת ישראל, ברח' דם המכבים (זה קרוב מאוד לחלקו הצפוני של משה דיין) שבו יש פילאטיס וחוגים נוספים למבוגרים וילדים ושכמו כן יש חדר כושר בשם SWEAT ליד היכל נוקיה. תודה אפי! שרי מציינת שקוראים לחדר כושר "Sweat Star" ושהוא ממש אחלה.

דפנה מוסיפה את הסטודיו של דפנה לעיצוב דינאמי וזומבה ברחוב הרקפת 50 ברמת ישראל, טל' 052-8230077, חן חן!

עינת מספרת על הסטודיו שלה, "גופאני", שהוא לא במיוחד ביד-אליהו אבל גם לא מאוד רחוק:  "בגבעת רמבם בגבעתיים (ממש על דרך השלום). בגופאני שיעורי פילאטיס ויוגה, גם לנשים בהריון ולנשים אחרי לידה (עם התינוקות!), וגם שיעורי יוגה לילדים עם מורה מקסימה ומוכשרת. את כל הפרטים אפשר למצוא באתר הסטודיו : www.ambody.co.il או פשוט להרים טלפון :054-3211301"

 בגוף ראשון אני יכולה להמליץ על הקבוצה של "קהילות שרות" שנפגשת בבית בארבור מדי יום ד' ולומדת פיוטים.

כמו כן, שימו לב שבקבוצת הפייסבוק יש לוח חוגים מתעדכן.

מי יוכל/תוכל להמליץ על שלל פעילויות אחרות? מקהלה/סריגה/שפות וכו'?

חיות

וטרינרים- יש כמה באזור. אם פונים ברחוב שטיינשניידר שיוצא ממשה דיין בין לה-גווארדיה להורודצקי יש את מרפאה וטרינרית גבעתיים, הם מומלצים בחום רב מאוד. צוות מקצועי, אדיב, לא יקר מדי, אנחנו ממש בעדם. בביצרון יש בשדרות ההשכלה 1 מרפאה וטרינרית, ביגאל אלון לכיוון נחלת יצחק יש סניף של מרפאה וטרינרית בכיכר, מנסיונינו איתם במרכז תל אביב הם נחמדים מאוד, יקרים מאוד והצוות לא אחיד ברמתו, אבל הם פתוחים 24/7, שזה שימושי לפעמים.

גינות כלבים- באופן ממש מוזר אין גינות כלבים ביד אליהו. יש אחת מעל יד אליהו, בצומת של משה דיין והורודצקי, יש אחת נחמדה יותר באמצע שדרות ההשכלה. יפית מאירה את עינינו שיש גינת כלבים חמודה שבה אפשר לשחרר כלבים בשדרות החי"ל לכיוון לוחמי גליפולי. יוסי מספר ש"גינת כלבים עם מרחב גדול לכלבים נמצא באיזור המיוער שבין משה דיין לעירוני ט’, ליד מגרש הטניס".

מה שכן, אם אתם לא דואגים שהכלבים ירוצו לכביש, יש המון גינות שאפשר למצוא בהם כלבים ואת בעליהם, ובראשם גן ליידי שרה שבין משה דיין לגיבור האלמוני. אם אתם עולים במעלה לה-גווארדיה תמצאו את פארק וולפסון הענק, מרחבי דשא גדולים וכיפיים לכלב. שדרות יד לבנים הן מקום טוב מאוד לפגוש בו בעלי כלבים נוספים.

חנות חיות- יש חנות במרכז המסחרי, אנחנו לא מכירים אותה ומזמינים מ"אקספרס של חיות", יפית מספרת שגם "כלבו לכלב ולחתול" מגיעים אלינו. שימו לב שלא כל החנויות עושות משלוחים ליד-אליהו. שרי מיידעת על חנות חיות בשם "מובי דיק" בדרך ההגנה 96, ממש ליד יגאל אלון. חנה מוסיפה שיש חנות במרכז המסחרי של הנגבה-הגיבור האלמוני.

אוכל בחוץ

כן, אין פה בית קפה הגון, בר או מסעדה שכונתית הגונה, אלא אם כן אתם מחשיבים את ה"ארומה", ה"קפה קפה"  וה"דומינוס" של היכל נוקיה. אני לא. מה שכן, התמזל מזלכם וביצרון שכנתנו עולה כפורחת. רק חוצים את הכביש ביצחק שדה ועוברים את השביל שליד בי"ס ניב, והנה אתם בשדרות ההשכלה, מרגישים שוב תלביבים, והנה, במרחק הליכה, פיצה ממש מעולה, פיצרון, שנמצאת בשדרות ההשכלה 1. היום היא מתפקדת כבית קפה לכל דבר ועניין, עם המון סלטים וכמה מנות צמחוניות ואף טבעוניות. טעים ונעים שם. עוד בקרבת מקום תמצאו את לחמנינה, בקרמניצקי 14. ממשיכים ישר בשדרות ההשכלה, פונים שמאלה ליד הבניין של חברת החשמל, ליד גינת הכלבים- ואתם שם. פעם לחמנינה הייתה מאפיה שפעלה בבית קטן בביצרון, אבל לפני שנה הן פתחו בית קפה. לחמים מצויינים, מאפים מעולים, שירות חמוד, אווירה יוצאת מן הכלל. לאחרונה הן פותחות עד 23:00 ושמחתנו שלמה יותר. חייבת לעדכן, נכון לדצמבר 2015, שאני כבר פחות מחבבת את לחמנינה שהייתה פעם לחם חוקי (הה!). מאז שדגנית ונינה עזבו את המקום הלחמים פחות טובים, המאפים עדיין מצויינים אבל הכול יקר, השירות לפעמים לא משהו בכלל, לא נוח להיכנס עם עגלה (שזה מוזר ביותר בהתחשב בכמות ההיסטרית של הורים עם עגלות בשדרות ההשכלה), בקיצור, זה לא מה שהיה פעם.
טל מוסיפה עוד מאפיה קצת יותר רחוקה: "לגבי מאפיות, יש בנחלת יצחק, ביגאל אלון 134, סניף של מאפיית הכוהנים. יש להם לחמים מצויינים בעלות של 14-15 ש”ח לכיכר ועוד שלל מאפים, קפה ולדעתי אפילו סנדביצ’יה צמודה". באשר לבתי קפה תלביביים יותר, ובכן, לוקח בערך 20 דקות לצעוד לתחתית.

יש את פלאפל יד אליהו בשדרות יד לבנים ממש מול נוקיה אבל הוא לא משו (מצד שני, אני בררנית מאוד בפלאפל. זה קורה לירושלמים). יש את פלאפל השף המנצח מעל ביצרון, במשה דיין 129,והוא יותר טעים. דן הפנה את תשומת לבי שכתבו עליו דברים טובים בוואלה. עדן מדווח על צ'יפס מעולה ממש שם! כמו כן, השמועות מספרות על פלאפל גם בגיבור האלמוני פינת הנגבה, טרם יצא לי להגיע לשם. יואב מוסיף שיש פלאפל לא רע וזול ברחוב ביצרון ממש קרוב לעמינדב, מול הגינה.

אם אתם משום מה אוכלים בשר, יש את לה-גארדיה גריל בר במרכז המסחרי. הצ'יפס שלהם לא כל כך טעים אבל שאר האוכל (יש מיני דברים צמחוניים) טוב. בגוגל דוק מישהו כתב לנו שהם לא היו נחמדים כלל ושהוא לא חוזר לשם. במרכז המסחרי יש גם פיצה, דנה מספרת לנו עליה: "הפיצריה בלה גרדיה – 'מוצרלה', עושה פיצה סבבה לגמרי, וגם סלטים סבירים. ומשלוחים, כמובן". חנה מוסיפה ש"החליפו בעלות בפיצריה והיום יש להם שם מעבר לפיצה גם יוגורט מצוין עם מבחר גדול, קרפ צרפתי, קפה מעולה (בתור מפונקת בקפה זאת מחמאה גדולה!), מאפים וקינוחים. פתוחים עד השעות הקטנות של הלילה, לכל בעלי המאנץ' לילי למיניהם". תודה לחנה.

יש כמה וכמה מסעדות המיועדות בעיקר לציבור העובדים באזור המשרדים ליד היכל נוקיה (ברחוב נירים, השלושה וכו'), אני לא מכירה אותן, תרגישו חופשי לפרט אם אתם כן. אוקיי, דנה מפרטת להפליא: "המסעדות באזור ההיכל – אז ככה- מסעדת דינמו על הפינה של חרוץ ושלושה, היא מסעדת פועלים זולה, 35-40 ש”ח לארוחת צהריים מלאה. רק מה? איכשהוא בבגט ובפיתה זה יותר טעים. הצלחת לא עושה לאוכל כל כך טוב. לעומת זאת, מעבר לפינה, נירים פינת השלושה יש את זעפרן. הצלחות מצויינות, בקיץ היתה להם יופי של עסקית ב-25 ש”ח, ואז לא צריך בסנדוויץ’. למרות המסחור של היכל נוקיה, “פיק אנד רול” מציעה יופי של סושי ונודלס במחירים ממש רגועים, והם עושים משלוחים, אז יש קונטרה לאסיאתיות היקרות, כשבא משהו טעים ולא בא להשחט על זה.". גו דנה!  שרי מוסיפה ש"יש סושי (אומנם פושטי, אך זול) בהיכל נוקיה ועוד אחד בתחילת קרמנצקי צמוד לארומה".

אם חשקה נפשכם באוכל קצת יותר מפואר, יש כמה אופציות בהישג רגל: קפה איטליה המעולה, בקרמניצקי 6, שאם היה קצת יותר זול לגמרי היינו הולכים אליו לאכול פסטה ולשתות כוס יין פעם בשבוע, צפרה, ביגאל אלון 6, אסייתית במחירים מטורפים, אבל הם עושים משלוחים ממש מהירים ליד אליהו והאוכל שלהם טוב, לא רחוק משם, בסוללים 14, יש את טופולופומפו האסייתית במחירים אפילו יותר מטורפים, אבל אפשר לתפוס שם עסקית. ולפני זמן-מה נפתחה ביגאל אלון די קרוב לשם המסעדה של חיים כהן, יפו-תל אביב, יקר לעילא, טעים מאוד. שילוב משונה ביותר של מסעדות סופר-יקרות, מסעדות פועלים ופאסט פוד יש לנו פה, מקווה שיהיו יותר אופציות ביניים בעתיד.

מהכיוון השני, אפשר לטפס לדרך השלום (הכי מהר להגיע לצומת של משה דיין ויצחק שדה, להמשיך צפונה על משה דיין ולפנות ימינה בכביש הקטן שמכוניות לא יכולות לעבור בו, זה הופך לרחוב שיוביל אתכם ישר לאזור ההומה של דרך השלום) וללכת לשבת בקפה טאטי. הם לא לגמרי החליטו אם הם בית קפה כמו שמם או מסעדה כמו השירות והמחירים, אבל האוכל נחמד. יש לידם מסעדה אסייתית- דפנה מעדכנת ששמה "סורה", נכון! עם מחירים ידידותיים למשתמש אבל האוכל לא מדהים. אנחנו פעם התאכזבנו מהם, אבל טל מעודדת: "יש להם סושי מצוין! לא זול במיוחד, אבל רמה גבוהה של סושי. לגבי יתר המנות, יש טובות מאוד ויש בינוניות, כלומר האיכות אינה אחידה. הם עושים משלוחים אבל מינימום הזמנה של 120 ש”ח". דפנה מוסיפה גם את "קפה קפה" שלידם, ואת "סודוך" קצת יותר למטה בדרך השלום. אני, כאמור, מסתייגת מרשתות, אבל דפנה מוסיפה גם את "הדרים" שליד סודוך, היא כותבת שיש להם מיצים טבעיים וגלידת יוגורט מהממת. ינוסה בקרוב!

לגבי משלוחים, תתבאסו לגלות שלא כולם מוכנים להגיע ליד אליהו. זה מעליב בכל פעם מחדש. אם יש לכם מסעדות שאתם ממש אוהבים ומוכנות לשלוח אליכם ליד אליהו, בבקשה תוסיפו, נמאס לנו קצת להזמין כל פעם רק מג'ירף ומצפרה. מיכל המשובחת מוסיפה את המטבחון שמגיעים ממש מהר ואת אינדירה, איזה כיף! שרי נותנת עצה טובה: "באופן כללי אם מחפשים באתר "משלוחה" לפי הכתובת שלך, מגלים שיש לא מעט מסעדות שעושות משלוחים ליד אליהו (אבל יש גם הרבה שלא)". אכן.

נכון להיום, ספטמבר 2013, כבר קרה לי כמה פעמים שמסעדות שמשלוחה ציינו שמגיעות אלינו- לא מגיעות. מציינת לרעה את "קופי בר", שממש יושבים שלוש דקות נסיעה מיד-אליהו, אבל לא מגיעים לשכונה. כשכתבנו מייל נעלב הם התקשרו תוך דקות, אבל לא היה להם שום דבר לומר חוץ מזה שהם "מגיעים לתל אביב אבל לא ליד-אליהו". נייס, קופי בר, ריל נייס. גם "גוסטו" שפעם היו מגיעים- הפסיקו להגיע בטענה שחברת השליחויות שהם עובדים איתה כבר לא מגיעה לכאן.

ורמי מחזיר אותנו לשוק התקווה גם בענייני אוכל: "מבחינת מסעדות ומאפיות חובה לבדוק את שוק התקווה שהוא הרבה יותר מפירות וירקות – יש שם מאפיות מעולות גם של לחם וגם של מאפים מזרחיים מיוחדים. שמעתי שיש בשוק מסעדות אותנטיות מעולות כמו למשל מסעדת בועז". רמי ממליץ על המצגת הזו שהכינו בוואלה! על אוכל בשוק התקווה. גם בעכבר העיר הוסיפו מדריך לאוכל בתקווה. ועוד על אוכל בשוק התקווה מרחיבה אילנה: "תוסיפי גם שיש בשוק התקווה מקומות שמכינים קובה עיראקית אוטנטית: קובה בורגול, קובה עם אורז, סמבוסק ועוד. דוכן של סמבוסק יש בסוף השוק דוכן קטן שמטגן במקום חם חם." אני, כאמור, ממליצה מאוד מאוד על הסאלוף בכניסה לשוק, אוכל מצוין ואווירה נהדרת, אם יש לכם זמן לקפוץ ביום שישי בבוקר- אל תוותרו על החוויה. חנה מספרת שיש בתקווה מקום בשם "טורוס", שבאמת ראיתי באיזו נסיעה בקו 16, "טוסט נקניק סודוך סטייל, אבל ממש טעים עם רטבים טובים. פתוחים עד ממש מאוחר (2-3) והפלוס הוא שיש גם משלוחים.". לא מזמן פתחו באמצע השוק גם חומוסיה בשם זייתון, מקום נעים וטעים.

באשר לשתיה, ובכן, עומר שואל שאלה חשובה שאני עומדת מאחוריה ובטוחה שכמונו רבים וטובים: מתי יפתחו איזה פאב קטן ככה להרגיע את הגרון? Word!

אלמונית כתבה לנו בגוגלדוק:"אני וחבר טוב עברנו לפה לפני חודש, חיפשנו משו קרוב וכל פעם הגענו לאלנבי, עד שאיזה חבר לקח אותנו למקום ממש קרוב, ליד בית מעריב יש רחוב קטן התעשיה. המקום נקרא ,הגמל המרקד'. אחלה מוזיקה, בירות מיוחדות, ובין 18-20 יש להם אחד+ לחצי ליטר. בחיפושים שהסתובבתי באזור, זה המקום הכי קרוב… אם גיליתם משו אחר תשתפו כי לפעמים רוצים לגוון ואלנבי… זה רחוק"

עומר גם מביא לתשומת ליבנו שכל המאפיות המוזכרות מגיעות מחוץ לשכונה, מכירים מאפיה טובה ביד אליהו? די בטוחה שיש כזו היכנשהו. חנה נענתה לאתגר וסיפרה לנו על מאפיה מעולה במרכז המסחרי של הנגבה-הגיבור האלמוני, "מאפייה עם החלות כמעט הכי טעימות בארץ (אחרי הביתיות כמובן)"- טוב, אני לגמרי הולכת לנסות את החלות האלה. שימו לב שבשישי בבוקר במכולת דודו את יעקב מביאים חלות ויז'ניץ, הן נגמרות די מהר אז כדאי להגיע מוקדם.

סנונית ראשונה בענייני חינוך מגיעה מיעל, שכותבת על משפחתונים ופעוטונים: "בשכונה יש לא מעט פעוטונים ומשפחתונים אבל אני הרגשתי שדי קשה לגלות אותם… שלושה שראיתי שמפרסמים את עצמם הם של יפית ברח' המערכה (052-2572671), של עינב (050-6487883) וגן גאיה במעפילים (קרן 050-6534584). יש גם סניף נעמת בלה גרדיה וסניפי ויצו בנגבה ולא רחוק מאיתנו ברמת ישראל. אשמח להעביר פרטים לגביהם ולגבי אחרים שכנראה מעדיפים להיות יותר נחבאים אל הכלים (וגם התרשמויות מעבודת מחקר מקיפה) במייל הבא: yael ואז s ואז r (במילה אחת) שטרודל yahoo נקודה קום.". תודה ליעל!

כלמיני דברים שאתם בודאי רוצים לדעת איפה יש:

קוסמטיקאית/מניקור-פדיקור וכו'-  מירב באה לעזרתנו כאן, מצטטת: "יכולה להמליץ על איריס, קוסמטיקאית שיושבת במתחם בית גיל הזהב, אותו את מכנה המרכז המסחרי. היא מקסימה. באות אליה גם המון מחוץ לשכונה ומהצפון (תל אביב) ועושה אחלה פדימני, שערות ולייזר. היא יושבת בתוך המתחם ליד הכניסה לבית גיל הזהב".

תופרת- טרם מצאתי אחת ביד אליהו. מיכל מוסיפה תופרת בתקווה, ברחוב האצ"ל, קצת אחרי קמואל לכיוון מזרח, דפנה מוסיפה: "תופרת מקסימה וזולה יש ברחוב בצרון וקוראים לה רוזה, בטל' 5624066". לשמחתנו כי רבה, גל חברתי עברה לגור בשכונה, ממש ליד גן ליידי שרה, היא עושה תיקונים והיא מהממת, 050-8583863.

מספרה- לא יודעת. גברים יכולים להסתפר במספרות שברחוב הפלמ"ח. דני מוסיף שגברים יכולים להסתפר גם במספרת מוטי במעפילים פינת לה-גארדיה, דניאל מעיד ש"אני מסתפר אצל 'ליאור נסימוב' שנמצא על משה דיין, בין יצחק שדה ליינון, ממש מאחורי הפלאפל. הוא איש מאוד נחמד, לרוב פנוי שם, ספר מוצלח ותספורת גברים עולה 40 ש”ח". מה עם נשים? אני רואה מדי פעם מספרות, אבל לא יכולה להעיד על אף אחת, אשמח לעזרתכן. חנה כותבת שיש כמה מספרות לגברים ולנשים במרכז המסחרי של הנגבה-הגיבור האלמוני.

חנות אופניים-   בשדרות המעפילים יש חנות נחמדה מאוד. יש שם גם עוד חנויות של סקייטבורדים וכאלה בגלל הקרבה לפארק הסקייטרים של היכל נוקיה.

מיחזור- הדס שאלה איך אפשר לדעת היכן יש פחי מיחזור מסוגים שונים וכפינה נענתה עם הקישור השימושי הזה.

דואר- אף אחד לא שואל אתכם. אם העברתם את הכתובת שלכם ליד אליהו, הדואר יגיע אל סניף הדואר המחריד ביותר ביקום ברחוב השלושה, מאחורי היכל נוקיה. הסניף הבלתי מתפקד, מורט העצבים, של יד אליהו. קחו רגיעון ותכינו את עצמכם לחכות שעות ולהתעצבן. זה נכון בעיקר לגבי אשנב החבילות. ראו הוזהרתם. יש לציין שמאז שכתבתי את זה הזמנים קצת השתפרו, אבל אני אומרת את זה בזהירות רבה אגב השלכת מלח מעבר לכתף, דפיקה שלוש פעמים על עץ ודקלום מיני כשפים. יפית מוסיפה שאם אתם לא חייבים לגשת דווקא לשם (כדי לקחת חבילה וכדו')- "אפשר לגשת לסניף של גבול גבעתיים – נמצא במרכז המסחרי של דרך השלום פינת הטייסים – פשוט סניף קטן לתפארת". עדן ניסה ודיווח על חוויה חיובית ומרעננת. עוד אלטרנטיבה שחנה חולקת: "למי שנמאס מהסניף הקטן ברחוב השלושה מוזמן לסניף דואר הראשי בת"א, נמצא על דרך ההגנה, ממש בסוף (ליד אורט סינגלובסקי). יש שם צוות גדול ושעות פתיחה נוחות".

קופת-חולים- קופת חולים כללית: מרפאת איילון,  בשדרות יד-לבנים. יש בה גם מרפאת שיניים, פיזיותרפיה, עור וכלמיני רופאים מקצועיים יותר. התכוננו לאיטיות-מה בתורים לרופאים, לבית המרקחת, לקבלה. בצד השני של יד אליהו ישנה מרפאה נוספת בשדרות החי"ל. באשר למרפאת נשים, מאחורי ה-You כללית פתחו את מרפאת לב העיר (שהיתה קודם בנטקה) וסוניה מוסיפה מרפאה מומלצת לבריאות הילד, מרפאת הנטקה הנחמדה בנוה צה"ל, שכנתנו מדרום. מה טוב!

קופת חולים מכבי יש בלה גארדיה, ליד לוחמי גליפולי, מול החורשה.

יש לכם מידע נוסף לגבי קופות חולים אחרות? אשמח.

בית מרקחת- מעבר לאלו שיש בקופות החולים, יש סופר-פארם בהיכל נוקיה ועוד סניף בדרך השלום 53 בבית הורד, טל מעדכנת שהסניף של בית הורד פתוח עד חצות מדי יום, גם בימי ו', ובשבת כל היום. מירב מוסיפה: "בבית גיל הזהב ישנו בית מרקחת פרטי, היחיד שבשכונה, שהוא גם יקר, גם לא נחמד וגם פתוח בשעות בלתי אפשריות". Oh Well.

הופעות– אפשר ללכת ברגל לתמונע, יאי! וגם לאזור.

קולנוע- הכי קרוב להגיע לרב חן בקניון גבעתיים, ותשמחו לשמוע שזה יופי של קולנוע. ללכת לסינמטק זו גם אופציה, תלוי איפה בדיוק אתם גרים. אפשר לצעוד 20 דקות או קצת יותר, מקסימום- קו 9 ו-39 יכולים לעזור לכם בזה (39 יכול לקחת אתכם בביטחה לסנטר ללב, ואם תמשיכו עוד תחנה תגיעו לרב חן בכיכר דיזנגוף).

פעילות קהילתית ופוליטית- דעו לכם שבית מפלגת העבודה (של כל הארץ!) יושב בלה גארדיה 55.

עומר משתף אותנו, וזה שיתוף רציני, שיש גינה קהילתית ברחוב סטרומה, הנה קבוצת הפייסבוק שלהם, שלפיה עיקר הפעילות היא יום גינון מאורגן בימי ב' אחרי 16:00 ועד השקיעה. לפרטים אפשר לפנות לטל' הללו: בועז 050-7820107, גלית 052-8971167. נכון לדצמבר 2015 עובדים על גינה קהילתית גם בסמוך למתנ"ס בת ציון החדש.

איפה עוד ביד אליהו אפשר להתנדב, לפעול ולהתעסקן?

בתי כנסת- יש מיליון, רק תבחרו אחד, או שלא, זה ממש בסדר. מיכל מוסיפה וצודקת בהחלט, שראוי לציין שכל בתי הכנסת בשכונה אורתודוקסים.

מוסכים ופנצ'ריות- יש ריכוז שלהם מאחורי היכל נוקיה ובנייני המשרדים של יגאל אלון. אנחנו ממליצים על Shaft בחומה ומגדל 22.

כספומטים: שרי מעדכנת וזה רעיון מעולה, שיש אחד של בנק לאומי ברח' השלושה ואחד בבנק הפועלים ברח' לה גארדיה, אני מוסיפה שניים מתחת לבית גיל הזהב, אחד של לאומי ואחד של דיסקונט (ויש שם גם סניפים), טל מזכירה לנו את הכספומט בפינה של יצחק שדה ויגאל אלון, בסינרמה.

שופינג: דנה מעדכנת אותנו ש"אי אפשר להתעלם ממצבור חנויות מפעלי בגדי הים ברחוב נירים, בואכה גוטקס מול אייס, שסוגרות אחלה פינה בתחילת הקיץ, במחירי שוק בצלאל. רגע, בנות, ואם אתן כבר שם, חנות העודפים של לבני טריומף שווה סיבוב." ווהו! גם דניאל מדווח: "מאחורי היכל נוקיה, ברחוב נירים יש כמה חנוית מפעל של בגדי ים לנשים וחזיות, חלקן ענקיות ממש עם מבחר עצום – זוגתי קנתה שם ונהנתה גם מהשירות וגם המחירים". ואני מוסיפה שאכן קיבלתי שירות מעולה ומחירים נחמדים מאוד בחנות המפעל של טריומף.

באשר לקניית ספרים, ובכן, אין חנות קרובה ממש אבל לשם הגילוי הנאות אספר שאני עובדת ב"סיפור פשוט", חנות ספרים עצמאית ומשובחת, ושאתם מוזמנים לחשוב עלי כעל סניפונצ'יק שלה בשכונה. אם אתם מחפשים ספר כתבו לי ובמידה ואפשר להשיג אותו תקבלו משלוח אליכם הביתה. בהיכל שעכשיו נקרא מבטחים-מנורה יש חנות של 7 ב-100, חייבת להודות שאני ממש חשדנית כלפי דילים שכאלה.

שופינג נוסף מסתבר שאפשר לעשות במרכז המסחרי החמוד של הנגבה-הגיבור האלמוני. חנה משבחת אותו: "מרכז מסחרי נגבה-הגיבור האלמוני- מקום מצוין, יש שם מבחר גדול של מכולות, קיוסק, איטליז, מאפייה עם החלות כמעט הכי טעימות בארץ (אחרי הביתיות כמובן), 3 מספרות נשים, מספרת גברים, חנות ממתקים ומתנות עם צוות מקסים והדפסה על כריות, שעונים וכו', חנות לכלי בית וצעצועי ילדים, ניקוי יבש, רופא שיניים, חנות בגדים קטנה, חנות מזון לבע"ח, ואפילו משרד של מורה נהיגה:) בקיצור מקום קטן אבל מלא בכל מה שצריך. המקום פתוח עד 7-8 בערב, אבל הקיוסק פתוח עד יותר מאוחר."

תנועה: דניאל חונך את פינת הפקקים וממליץ "מי שנוסע הרבה לירושלים/דרומה – מומלץ לנסוע בבקרים דרך אלוף שדה או דרך הטייסים מאשר לנסוע למחלף לה גווארדיה המבאס".

מסגרות לתמונות: אילנה משתפת שיש ברח' הפלמ"ח חנות כזו, השתמשנו בשירותיו של המסגר שם כמה פעמים ואנחנו בעדו.

חנות פרחים: אילנה מספרת על חנות פרחים בפסאז' בית גיל הזהב.

חנות צילום: יש גם בפסאז' בבית גיל הזהב. תודה אילנה!

זה המקום להוסיף עוד קטגוריות, גם כאלה שיש לכם מה לומר עליהם וגם כאלה שהייתם רוצים לדעת עליהן עוד- שלחו לחמכם על פני הרשת, מישו בטח ידע להרחיב אודותיו.

 
66 תגובות

פורסם ע"י ב- אוקטובר 6, 2012 ב- הגיגים, מדריכים

 

תגים: , , , , , , , ,

66 תגובות ל-“יד אליהו- המדריך ה(כמעט) שלם למתחיל

 1. efiz

  אוקטובר 6, 2012 at 5:17 pm

  ה יש גם מתנס ברמת ישראל רחוב דם המכבים ושם יש פילאטיס ווד חוגים למבוגרים וילדים. חוץ מזה יש את מכון הכושר SWEAT ליד נוקיה

   
  • zaphodit

   אוקטובר 6, 2012 at 6:57 pm

   מעולה, אפי, הוספתי, תודות לרוב!

    
  • רות

   דצמבר 9, 2014 at 10:10 pm

   יש גם קוסמטיקאית פדיקוריסטית ושעווה מקצועית ואמינה ביד-אליהו. רות חן. רחוב לוחמי גליפולי 58. 0522301044

    
 2. דני

  אוקטובר 6, 2012 at 7:14 pm

  קראתי והשתנתקתי. אחרי 5 שנים אני עוזב את יד אליהו והדירה המקסימה שלי לטובת רמת גן הצפופה והמגושמת.
  אגב, לגברים יש את מספרת מוטי ברחוב המעפילים פינת לה-גארדיה.

   
  • zaphodit

   אוקטובר 6, 2012 at 7:49 pm

   חבל על דעזבין ועוברין לרמת גן… מוסיפה את המספרה, תודה!

    
 3. מירי שחם

  אוקטובר 6, 2012 at 8:00 pm

  פוסט משגע. הרגשתי תיירת, לא מכירה את המקום אבל היה נורא כיף לטייל אתך.

   
  • zaphodit

   אוקטובר 6, 2012 at 8:06 pm

   הו מירי, איזה כיף! ממש שמחה לשמוע.

    
 4. מיכל

  אוקטובר 7, 2012 at 8:46 am

  תופרת יש בשוק ברח' האצ"ל קצת אחרי רח' קמואל לכיוון מזרח. גם סנדלרים יש לפחות שניים על רח' האצ"ל.
  בתי כנסת יש אבל רק אורתודוקסים.

   
  • zaphodit

   אוקטובר 7, 2012 at 9:07 am

   צודקת, זה בהחלט משהו שצריך לציין. תודה!

    
 5. עומר

  אוקטובר 7, 2012 at 11:41 am

  צריך להוסיף כמובן את הגינה הקהילתית של יד אליהו
  https://www.facebook.com/groups/157176421021372/?fref=ts

   
  • עומר

   אוקטובר 7, 2012 at 11:42 am

   ודרך אגב- אחלה מידע. אנחנו זוג שעובר ליד אליהו וזה בדיוק המידע שהיה חסר לנו.
   מתי יפתחו איזה פאב קטן ככה להרגיע את הגרון?

    
   • עומר

    אוקטובר 7, 2012 at 11:57 am

    ועוד משהו- אפשר להוסיף מיקום רכבים של car2go. יש smart ברחוב השלושה 2 ויש שני רכבי ניסן מיקרה ב"המערכה" 4.
    את יודעת איפה יש מאפיה טובה בשכונה?

     
   • zaphodit

    אוקטובר 7, 2012 at 3:43 pm

    רעיון טוב, הוספתי. לגבי מאפיה, מכירה באמת רק מאפיות בביצרון ובתקווה, חוץ מהכמות המצומצמת של המאפים שיש במכולת בפלמ"ח. הוספתי את שאלתך ואולי מישהו יענה?

     
   • zaphodit

    אוקטובר 7, 2012 at 3:46 pm

    שאלת השאלות! מוסיפה גם אותה ומצטרפת.

     
  • zaphodit

   אוקטובר 7, 2012 at 3:46 pm

   ואוו, לא ידעתי על זה בכלל, מדהים לגמרי.

    
 6. hph,

  אוקטובר 7, 2012 at 11:47 am

  גרה כאן כבר 33 שנים, מי שצריך עזרה /שאלה , מוזמן לפנות

   
 7. יפית

  אוקטובר 7, 2012 at 12:04 pm

  קצת קראתי והחלטתי להוסיף:
  לגבי מכולת- יש אחת שפתוחה עד 23:30 רחוב מצודת ביתר פינת לוחמי גליפולי, ובכלל במרכז המסחרי של לה- גארדיה מתחת לבית גיל הזהב יש פיצוציות שפתוחות עד אמצע הלילה,

  גינה לכלבים – שדרות החייל קצת לכיוון הגיבור האלמוני, יש פארק חמוד, ואפשר לשחרר שם כלבים, ואם רוצים משלוח אפשר להתקשר לכלבו ולכלב ולחתול שיושבים בפרישמן והם מגיעים ליד אליהו

  פעילות קהילתית – יש גינה קהילתית שמתאספת כל יום שני וריבעי בפארק שליד בית בארבור, לא בדיוק מעודכנת בפרטים, אמא שלי שתלה שם כל מיני דברים….

  דואר – אם זה לא לשחרר דואר רשום שאכן מאלץ לגשת לסניף השנוא עליי ביותר שהוזכר כאן… אז אפשר לגשת לסניף של גבול גבעתיים – נמצא במרכז המסחרי של דרך השלום פינת הטייסים – פשוט סניף קטן לתפארת

   
  • zaphodit

   אוקטובר 7, 2012 at 3:42 pm

   יפית, תבורכי! הוספתי את כל האינפורמציה- שימי לב שעומר מסר לנו פרטים נוספים על הגינה הקהילתית. מעולה מעולה.

    
  • אפרת

   אפריל 13, 2016 at 10:43 am

   המכולת במצודת ביתר פנת גליפולי היא קטנטנה, היצע מצומצם, וגם השירות לא הכי נעים, האמת.

    
 8. שרון

  אוקטובר 7, 2012 at 4:06 pm

  אהלן 🙂 היה פשוט כיף לקרוא את המדריך הזה. אני עוברת לאיזור בדצמבר, ובכל התקופה האחרונה אני מתעסקת בלי סוף בלגלות יותר ויותר על הסביבה הזו שמעולם לא הכרתי לפני כן.
  אני אמנם לא הולכת לגור בתוך יד אליהו, אבל מאוד מאוד לא רחוק. דרך הטייסים, מוכר? שכונת נווה חן.
  אם כבר מרחיבים את המדריך אל מחוץ לשכונה, הנה כמה דברים שאני כן יודעת על האיזור הזה:
  מדרך הטייסים יש הרבה מאוד קווי אוטובוסים לכל מקום. מה גם, תחנה של מונית השירות קו 16 ותחנה של תל-אופן.
  הצלחתי לראות גם ממש על הרחוב תחנת דלק עם מכולת שפתוחה 24 שעות…
  במרחק של 300-400 מטר, אפשר למצוא את מתנס רמת שקמה שיש בו המון חוגים, בין היתר בתחום האומנות והמוסיקה. בבית ספר באיזור (לא זוכרת איזה, סליחה על חוסר הפירוט) אפשר למצוא קבוצה של שומרי משקל, למי שמעוניין.
  וכמובן שאי אפשר לשכוח את הפרק הלאומי של רמת גן. יש שם המון פעילויות (בין היתר גם קבוצות ספורט וריצה בחוץ) ו… גם סתם נחמד לי שהוא שם 🙂
  אשמח להמשיך ללמוד וללמד ברגע שאעבור ואכיר קצת יותר את האיזור.
  תודה!

  שרון.

   
  • zaphodit

   אוקטובר 7, 2012 at 4:45 pm

   מעולה וברוכה הבאה לאזורנו. אני קצת מתלבטת לגבי השומרי משקל, אם יש לך אינפורמציה יותר מדוייקת לגבי מיקום אוסיף אותה. דרך הטייסים דווקא קרוב לכאן בהחלט, אבל הפארק הלאומי נראה לי קצת רחוק, אולי אוסיף קטגוריה חדשה של "לא ממש קרוב אבל גם לא כל כך רחוק וכדאי לדעת"? בכולופן, המון המון תודות!

    
 9. zdanielz

  אוקטובר 7, 2012 at 4:10 pm

  איזה יופי של פוסט! כשכן מביצרון העולה כפורחת, כמה תוספות משלי (רובן מביצרון, אבל חלקן קרובות מספיק כדי לעזור):

  * אני מסתפר אצל "ליאור נסימוב" שנמצא על משה דיין, בין יצחק שדה ליינון, ממש מאחורי הפלאפל. הוא איש מאוד נחמד, לרוב פנוי שם, ספר מוצלח ותספורת גברים עולה 40 ש"ח.
  * קו 23 הוא הקו החביב עליי ביקום – הוא קו מעגלי שנוסע מגבעתיים, דרך הקניון, משה דיין, השלום, עזריאלי, יצחק שדה, בלפור, אלנבי ומשם חזרה. עובר כל 15-20 דקות כמיניבוס כל היום – מאוד מומלץ אם צריך להגיע לאיזור רוטשילד/אלנבי (אם כי ידרוש צעידה למשה דיין טיפה צפונה מיד אליהו).
  * בתוך בית גיל הזהב הייתה פעם מעדניה רוסית נחבאת אל הכלים במעבר שבין הרחוב לכניסה לספרייה לעיוורים. יתכן שהיא עדיין שם, לא הייתי שם הרבה זמן, אבל הזוג שהפעיל אותה היה נחמד מאוד.
  * מאחורי היכל נוקיה, ברחוב נירים יש כמה חנוית "מפעל" של בגדי ים לנשים וחזיות, חלקן ענקיות ממש עם מבחר עצום – זוגתי קנתה שם ונהנתה גם מהשירות וגם המחירים.
  * מי שנוסע הרבה לירושלים/דרומה – מומלץ לנסוע בבקרים דרך אלוף שדה או דרך הטייסים מאשר לנסוע למחלף לה גווארדיה המבאס.

  זהו, אם אני אזכר בעוד דברים, אפרסם פה.

   
  • zaphodit

   אוקטובר 7, 2012 at 4:41 pm

   הידד! עדן מוסר שהמעדניה הרוסית עודנה שם. אנחנו תמיד מתלבטים אם לנסות שם כלמיני טעמי גלידה מרוסיה.

    
 10. דנה

  אוקטובר 7, 2012 at 4:35 pm

  אני אוסיף קצת: המסעדות באזור ההיכל – אז ככה- מסעדת דינמו על הפינה של חרוץ ושלושה, היא מסעדת פועלים זולה, 35-40 ש"ח לארוחת צהריים מלאה. רק מה? איכשהוא בבגט ובפיתה זה יותר טעים. הצלחת לא עושה לאוכל כל כך טוב. לעומת זאת, מעבר לפינה, נירים פינת השלושה יש את זעפרן. הצלחות מצויינות, בקיץ היתה להם יופי של עסקית ב-25 ש"ח, ואז לא צריך בסנדוויץ'. למרות המסחור של היכל נוקיה, "פיק אנד רול" מציעה יופי של סושי ונודלס במחירים ממש רגועים, והם עושים משלוחים, אז יש קונטרה לאסיאתיות היקרות, כשבא משהו טעים ולא בא להשחט על זה. https://www.mishloha.co.il/rest_new_page.asp?refmis=true&rest_id=3890
  אם כבר שאלת, הפיצריה בלה גרדיה – "מוצרלה", עושה פיצה סבבה לגמרי, וגם סלטים סבירים. ומשלוחים, כמובן.
  וגם קצת שופינג לנשמה – אי אפשר להתעלם ממצבור חנויות מפעלי בגדי הים ברחוב נירים, בואכה גוטקס מול אייס, שסוגרות אחלה פינה בתחילת הקיץ, במחירי שוק בצלאל. רגע, בנות, ואם אתו כבר שם, חנות העודפים של לבני טרימיוף שווה סיבוב.
  חדר הכושר של בית בארבור עבר עכשיו מתיחת פנים מאסיבית, ועוד מעט ייתן אחלה קונטרה לכל השאר. בינתיים כבר יש פילאטיס חמש פעמים בשבוע במגוון שעות, והמורה סבבה. ולמרות שאנחנו בשלהי הקיץ, הרחצה הלילית שלהם בבריכת בית בארבור פעם בשבוע, היתה חוויה מגניבה. קחו בחשבון לקיץ הבא.

   
  • zaphodit

   אוקטובר 7, 2012 at 4:37 pm

   דנה איי לאב יו. העשרת את עולמי. מוסיפה.

    
 11. רמי

  אוקטובר 7, 2012 at 7:10 pm

  לא תושב המקום, אבל יצא לי לעבוד כמה שנים בלוחמי גליפולי, ואני יכול לתרום שמבחינת מסעדות ומאפיות חובה לבדוק את שוק התקווה שהוא הרבה יותר מפירות וירקות – יש שם מאפיות מעולות גם של לחם וגם של מאפים מזרחיים מיוחדים. מבחינת מסעדות שמעתי שיש בשוק מסעדות אותנטיות מעולות כמו למשל "מסעדת בועז"…

  בקיצור, כדאי לעיין במצגת הזאת: http://food.walla.co.il/?w=/1109/1799319

  בהצלחה!

   
 12. הילה

  אוקטובר 8, 2012 at 9:55 am

  יוזמה מקסימה, כל הכבוד ציפי.
  אולי נארגן איזה מפגש הכרות פנים אל פנים?
  משהו בסגנון פיקניק שכונתי באחד הגנים הציבוריים, באחת השבתות?
  הילה

   
  • zaphodit

   אוקטובר 8, 2012 at 9:57 am

   אפשר בהחלט, אוסיף את הצעתך לפוסט ונבדוק את ההיענות.

    
 13. איילה

  אוקטובר 8, 2012 at 11:52 pm

  יוזמה מעולה , תודה!
  אני ובן זוגי גרים בשכונה שנתיים (ברח בית אורן המקסים), אוהבים מאוד את הירוק ואת השוק אבל לא כ"כ מכירים כאן אנשים חוץ מהשכנים בבניין, אני ממש אשמח לפיקניק שכונתי, זה רעיון מצוין,
  איילה.

   
 14. אילנה

  אוקטובר 18, 2012 at 12:25 am

  אני גרה בשד' יד לבנים. אתם לא מכירים את יד אליהו הקטנה והאינטימית, אני גדלתי ביד אליהו (משנת 1973). תופרת מאוד נחמדה ברח' דרך ההגנה פינת יגאל אלון (צמוד למספרות) ולא פינת משה דיין שכתבתם בטעות. תוסיפי גם שיש בשוק התקווה מקומות שמכינים קובה עיראקית אוטנטית: קובה בורגול, קובה עם אורז, סמבוסק ועוד. דוכן של סמבוסק יש בסוף השוק דוכן קטן שמטגן במקום חם חם. ברח' הפלמ"ח ישנה חנות שעושה מסגרות לתמונות. אני מקווה שעיריית ת"א לא תצליח עם ה"ציר הירוק ביד אליהו והסביבה" כיוון שיתחילו להיכנס לשכונה עוברי אורח זרים ותהיה המון תנועת אופניים ואופנועים בתוך השכונה והחצרות. העיריה הגישה בקשה לשינוי תכנית בניין ערים כיוון שהבניין הגובל עם ביה"ס גיבורי ישראל התנגד נחרצות למעבר של הציר הירוק בביה"ס ולכן הנושא בינתיים מוקפא עד שיהיה שינוי תב"ע. פרחים ניתן לרכוש במגה או בשופרסל אבל יש חנות פרחים וחנות צילום בפסג' בית גיל הזהב. לפני כשנתיים היו חוגים לספורט ועוד בביה"ס תיכון עירוני ט' בסוף רח' לה גרדיה פינת דרך הטייסים.
  זהו בינתיים אשתדל לעדכן עוד אם אזכר

   
 15. יהונתן הימן

  אוקטובר 18, 2012 at 12:29 am

  אחד המדליקים!
  אשמח לשמוע וללמוד איך משלבים גוגלדוק בפוסטים 🙂
  יישר כוח!

   
 16. הילה

  אוקטובר 18, 2012 at 9:06 am

  בואו נקדם את המפגש, לפני שיגיע הגשם-
  האם מתאים לכם להיפגש בפארק אידית וולפסון בצומת של לה גרדיה עם כביש הטייסים (יש שם המון דשא, מתקנים, צל, אגם, מים, שרותים וכל מה שצריך) בשבת ה 3.11 בסביבות 10:00 .
  יהיה נחמד אם נתארגן על מחצלות, כלי נגינה ושכ"א יביא מנה אחת טעימה.
  הולך?

   
 17. טל

  אוקטובר 26, 2012 at 10:15 pm

  הי, רציתי לעדכן לגבי בתי מרקחת… זה שבדרך השלום 53 זה סניף של סופרפארם במגדל ורד שפתוח בכל יום עד חצות וחשוב לא פחות בשישי עד חצות ובשבת כל היום!

  לגבי ה"סורה" – מסעדה אסייתית ליד טאטי. יש להם סושי מצוין! לא זול במיוחד, אבל רמה גבוהה של סושי. לגבי יתר המנות, יש טובות מאוד ויש בינוניות, כלומר האיכות אינה אחידה. עושים משלוחים אבל מינימום הזמנה של 120 ש"ח.

  לגבי מאפיות, מלבד לחמנינה הקרובה (הלחמים שם יקרים אש!) יש בנחלת יצחק, ביגאל אלון 134, סניף של מאפיית הכוהנים. יש להם לחמים מצויינים בעלות של 14-15 ש"ח לכיכר ועוד שלל מאפים, קפה ולדעתי אפילו סנדביצ'יה צמודה…

  סחתיין על הפוסט… מקיף ומגניב!

   
 18. טל

  אוקטובר 26, 2012 at 10:17 pm

  אה… ויש כספומט נוסף ביצחק שדה פינת יגאל אלון (לא זוכרת של איזה בנק) 🙂

   
 19. יוסי

  נובמבר 5, 2012 at 2:48 am

  גינת כלבים עם מרחב גדול לכלבים נמצא באיזור המיוער שבין משה דיין לעירוני ט', ליד מגרש הטניס

   
 20. חנה

  אפריל 19, 2013 at 2:01 pm

  אשמח להוסיף עוד בתור תושבת השכונה מילדות- ובעיקר באיזור הדרומי של יד אליהו (הגובל בדרך ההגנה)
  *מרכז מסחרי נגבה-הגיבור האלמוני- מקום מצוין, יש שם מבחר גדול של מכולות, קיוסק, איטליז, מאפייה עם החלות כמעט הכי טעימות בארץ (אחרי הביתיות כמובן), 3 מספרות נשים, מספרת גברים, חנות ממתקים ומתנות עם צוות מקסים והדפסה על כריות, שעונים וכו', חנות לכלי בית וצעצועי ילדים, ניקוי יבש, רופא שיניים, חנות בגדים קטנה, חנות מזון לבע"ח, ואפילו משרד של מורה נהיגה:) בקיצור מקום קטן אבל מלא בכל מה שצריך. המקום פתוח עד 7-8 בערב, אבל הקיוסק פתוח עד יותר מאוחר.
  *עוד מכולת נחמדה נמצאת מול הקופ"ח ברחוב דימונה, שיוצא משדרות יד לבנים. המכולת פתוחה עד 9 וחצי בלילה שזה מעולה.
  *דואר- למי שנמאס מהסניף הקטן ברחוב השלושה מוזמן לסניף דואר הראשי בת"א, נמצא על דרך ההגנה, ממש בסוף (ליד אורט סינגלובסקי). יש שם צוות גדול ושעות פתיחה נוחות.
  *בפסאז' בית גיל הזהב החליפו בעלות בפיצריה והיום יש להם שם מעבר לפיצה גם יוגורט מצוין עם מבחר גדול, קרפ צרפתי, קפה מעולה (בתור מפונקת בקפה זאת מחמאה גדולה!), מאפים וקינוחים. פתוחים עד השעות הקטנות של הלילה, לכל בעלי המאנץ' לילי למיניהם..
  *חנות ספרים- ראיתי לא מזמן שפתחו בנוקיה חנות עודפים ממש שווה, 7 ב100. שווה לבדוק אם הם עדיין שם.
  *בתקווה יש טורוס- טוסט נקניק סודוך סטייל, אבל ממש טעים עם רטבים טובים. פתוחים עד ממש מאוחר (2-3) והפלוס הוא שיש גם משלוחים.
  מקווה שעזרתי!

   
 21. yael

  יולי 25, 2013 at 9:41 am

  להורים: בשכונה יש לא מעט פעוטונים ומשפחתונים אבל אני הרגשתי שדי קשה לגלות אותם… שלושה שראיתי שמפרסמים את עצמם הם של יפית ברח' המערכה (052-2572671), של עינב (050-6487883) וגן גאיה במעפילים (קרן 050-6534584). יש גם סניף נעמת בלה גרדיה וסניפי ויצו בנגבה ולא רחוק מאיתנו ברמת ישראל. אשמח להעביר פרטים לגביהם ולגבי אחרים שכנראה מעדיפים להיות יותר נחבאים אל הכלים (וגם התרשמויות מעבודת מחקר מקיפה) למי שמעוניין. אפשר ליצור איתי קשר במייל הבא: yael ואז s ואז r (במילה אחת) שטרודל yahoo נקודה קום.

   
 22. קורל

  אוגוסט 13, 2013 at 9:55 am

  יש הרבה כספומטים של דיסקונט ברחוב האצ"ל, קרוב לשוק התקווה.

   
 23. אלי גומל

  אוגוסט 18, 2013 at 3:38 pm

  שלום, רעיון מעולה, איך אפשר ליצור איתך קשר באופן אישי לגבי נושא ספציפי לכתבה?

   
  • zaphodit

   אוגוסט 18, 2013 at 6:39 pm

   היי אלי, אפשר לכתוב לי ב- tzippym בג'ימייל.

    
 24. נעמה

  נובמבר 6, 2013 at 9:01 pm

  היי, לא לשכוח שני דברים מדליקים (אם לא ה) בשכונה! את פארק אידית וולפסון על לה-גארדיה פינת הטייסים: מאחורי כל הרעש של הרחובות האלו מתחבא פארק מקסים ביופיו, שקט וירוק, שמטפסים במדרגות נמוכות וארוכות אליו – בשביל לגלות אטמוספירה אחרת לגמרי. במרכזו יש גבעה שאני וחברים אוהבים לטפס אליה בלילה, להתחבא בתוך האנדרטה עם העץ שגודל במרכזה ולהרגיש כאילו זו בכלל לא תל אביב. בצידו השני של הפארק יש אגם גדול עם ברווזים ושקט מעולם אחר…
  הדבר השני: מגרש הסקייטבורד ורולרבליידס המגניב ביותר בתל אביב! המון ראמפות למגוון הרמות, גראפיטי צבעוני שהולם את המקום, והמון ספורטאי-אקסטרים סביבכם שבאים להתאמן. כיף לבוא סתם אפילו בשביל לצפות. גם אם מעולם לא התנסיתם ברולרבליידס או סקייטבורד – לי ולחבר ותיק יש תחביב כיפי ולא לילדים בלבד- פשוט להתיישב על ראש הראמפה, לעצום עיניים, לשלוח את גופך למטה ו…. להתגלץ'!

   
 25. הדס

  פברואר 15, 2014 at 8:34 pm

  מה לגבי המכולת הקואופרטיבית "שלנו"? למישהו.י יצא לבדוק את טיבה?

   
  • zaphodit

   פברואר 17, 2014 at 10:05 am

   כן! ממש בקרוב אוסיף עליהם פסקה.

    
 26. הדס

  פברואר 15, 2014 at 9:19 pm

  ושאלה נוספת-איפה ניתן לראות מפה של פחי מיחזור (נייר ובקבוקים) של השכונה?

   
 27. אלי

  פברואר 19, 2014 at 9:50 pm

  קראתי שאת מסתייגת מרשתות אבל חייבים לציין את BBB שביגאל אלון 96 שלפני דרך השלום, אם רוצים לאכול בשר בלילה אחרי בילוי באזור המקום אשכרה פתוח עד 3 לפנות בוקר!!!

   
 28. ענבל

  מרץ 1, 2014 at 8:24 pm

  279- אוטובוס הקסמים לאוניברסיטה (עובר דרך עזריאלי ,ומהר מהר על דרך נמיר- בד"כ חצי שעה ממשה דיין עד לאוניברסיטה :)). אוטובוס מלא אנרגיות חיוביות של נוסעים שיודעים מה זה קו 7…

   
 29. אסנת מרגובסקי

  מרץ 20, 2014 at 10:28 am

  מתרשמת מכל מה שכתוב . וזה כך כך מרגש, השיתוף. וגם מצטרפת לרעיון של פעילויות מחברות בין התושבים. .מישהו יודע על ארגונים, מועדונים שיש בשכונה , כאלה שאפשר להפנות אנשים במידת הצורך. כמו ויצו, מועדון קשישים, ועוד. לא עולה לי רעיון. אבל כעקרון מקומות שנותנים מענה לפלח רחב יותר של אוכלוסיה.

   
  • אפרת

   אפריל 13, 2016 at 10:45 am

   אני לא יודעת למה התגובות שלי לא עולות. ודאי: ברח' מול בי"ס רוקח יש מרכז חברתי לקשישים – מרכז גונדה. מצוין. אוירה מצוינת, וחוגים טובים מאד.

    
 30. צאלה

  מאי 22, 2014 at 12:14 pm

  הי ציפי, נשמח אם תוסיפי גם את פורום יד אליהו – קהילה יוצרת מציאות למדריך. אנחנו קבוצה של תושבים שפועלת לקידום השכונה בתחומי התרבות קהילה והחינוך. פרטים אפשר למצוא בדף הפייסבוק שלנו: https://www.facebook.com/yad.eliyahu.comm
  תודה צאלה

   
  • zaphodit

   מאי 22, 2014 at 9:14 pm

   היי צאלה, אתם נמצאים שם למעלה כבר די מזמן…

    
 31. הדס

  מאי 26, 2014 at 1:22 pm

  האם יש בשכונה חנות לכלי כתיבה ומוצרים משרדיים? בהיותי סטודנטית אני זקוקה לדפדפות ועטים השכם והערב… תודה.
  וגם-איפה אפשר לרכוש עציצים ופרחים, שתילים וכדומה?
  תודה.

   
 32. ליאור

  ספטמבר 21, 2014 at 11:40 am

  יש תחנת תל אופן גם בלה גרדיה ליד בנק הפועלים וקופ"ח מכבי, בין פינת גליפולי ליפתח

   
 33. נמרוד

  נובמבר 1, 2014 at 11:12 am

  היי 🙂

  הסיבה האישית שלי לעבור ליד אליהו היא שאומנות הלחימה שבחרתי לי מועברת באולם הספורט בבית ספר ברחוב ביצרון. מדובר ב"ארניס", אומנות לחימה פיליפינית מגניבה שמתבססת על לחימת מקלות, סכינים ויד ריקה. אז יש גם את זה 🙂

   
 34. Pinkjew

  דצמבר 17, 2014 at 3:59 pm

  יש מספרת נשים איכותית בשם "גאולה" בשדרות המעפילים 34 (משמאל למכולת).

   
  • אפרת

   אפריל 13, 2016 at 10:40 am

   מולה יש מספרת נשים מעולה בשם שולה ומוטי.

    
 35. טלי

  מרץ 24, 2015 at 3:56 pm

  זה פשוט פוסט קסום. תודה!
  ומה לגבי חנויות טבע מומלצות באזור השכונה? (או לפחות קרוב) אף אחד לא כתב על זה כלום, ובינתיים אני ממשיכה לנסוע במיוחד לגבעתיים\מרכז ת"א\להביא מההורים…

   
  • zaphodit

   מרץ 25, 2015 at 9:00 am

   היי טלי,
   במה שהיה פעם מגה והפך ל-you ביגאל אלון יש טבע קסטל מרקט קטן, לא מתה על רשתות אבל הוא עושה את העבודה. לא בדיוק בשכונה, לא בדיוק חנויות טבע אבל בשניהם יש די הרבה מוצרים של חנויות טבע: שלנו בביצרון, נעמה בשוק התקווה.

    
 36. אלה

  מאי 8, 2015 at 9:09 am

  ממליצה בחום לנשים (וגם לגברים) על המספרה של מיכל, M&J במרכז בבית גיל הזהב. צמוד לקוסמטיקאית איריס שכתבת עליה.

   
 37. אור

  מאי 10, 2015 at 1:50 pm

  הי, אחלה פוסט. את כנראה מאוד צעירה ו/או ללא ילדים כי כמעט ולא נגעת בנושא של בתי ספר,
  פעילויות לילדים, בתי ספר וכד',.אני נולדתי ביד אליהו,כשהשכונה עוד היתה אינטימית ואיכותית, ועזבתי
  כילדה צעירה לפני למעלה מ45 שנים כשהשכונה החלה לשנות פניה ולא לטובה, נראה שהיא שוב משתפרת.
  תהנו.

   
 38. אפרת

  אפריל 13, 2016 at 10:37 am

  למה התגובה רק בסוף הרשימה, לעזאזל,
  אז ככה:
  חנות הפרחים בפסאג' בית גיל הזהב דרעקית. גם מחירים יקרים גם היצע מצומצם ושל הפרחים המשעממים ביותר.
  תופרות יש – פרטיות. למשל אילנה ולדמן ברח' יגור מקבלת בבית, והמחירים שלה מצחיקים (והעבודה מצוינת). איני יודעת אם היא מרשה לי לפרסם את שמה, בעצם. פשוט, אני לקוחה מרוצה.
  בית המרקחת (הלא נחמד, כפי שכתבתם) בבית גיל הזהב כבר נסגר.
  התעמלות לפעוטות ואם איני טועה גם פילאטיס למבוגרות יש ברח' יגור "בית ניצולי פעולות איבה". לא כפי שכתבתם, המקום מזמן אינו " בית העבודה". אגב, לא מתקיימת שם לדעתי שום פעילות, אבל הוזרמו ומוזרמים לשם כספים גדולים, כנראה ממשרד הבטחון…… יש להודיע לדעתי לרשויות או לעניין איזה עיתונאים.
  מרכז חברתי – לקשישים – טוב מאד, אוירה טובה וחוגים מצוינים – ברח' יגור. ("מרכז גונדה).
  גנים ציבוריים יש המון. גדול אחד בשדרות החייל מול רח' יגור. ויש ברח' יפתח, גן קטן ונעים. ויש מאחורי בית גיל הזהב. ויש ברח' נגבה, אם איני טועה ברחוב. ויש ברח' ההגנה, בצדו המזרחי. ויש כמובן גן וולפסון על הגבעה שהאנשים שנולדו בשכונה מכירים אותה כ"גבעת בטיח". (הערבים שחיו פה גידלו שם כנראה אבטיחים. זו התיאוריה שלי.)
  פיק אנד רול בהיכל נוקיה כבר לא מציעה סושי. יש דברים אחרים טובים, שכחתי אילו.
  ספרית נשים: שולה, במספרה שולה ומוטי, במרכז המסחרי הקטן בשדרות המעפילים, צמוד לרח' מרגולין. שולה מעולה. גם גברים מסתפרים, מעטים. אצל מוטי. (שהוא בעיקרו צובע שיער).יש מספרה יפה גם ממול, לא ניסיתי אותה.
  מכולת בשעות מאוחרות: זו ברח' מצודת ביתר פינת גליפולי היא קטנטנה עם היצע מצומצם מאד, וגם השירות לא משהו.
  רפואה: תיזהרו מ"קליניקל" ברח' לה גארדיה 58 . ולא אפרט.

   
  • zaphodit

   אפריל 13, 2016 at 10:09 pm

   תודה אפרת, התגובות פשוט מגיעות אלי ואני מאשרת אותן לפני שהן מפורסמות, לכן העיכוב, והמדריך אכן לא עודכן מזה זמן מה ולכן יש קצת מידע מיושן…

    
  • הדס

   אפריל 16, 2016 at 1:18 pm

   אפשר לקבל את המספר של התופרת?
   אני מחפשת כבר הרבה זמן מישהי בשכונה.
   תודה.

    
 39. אפרת

  אפריל 13, 2016 at 10:41 am

  למה התגובות שלי לא עלו? אני תושבת יד אליהו 50 שנה, והיה לי הרבה מה להוסיף ולייעץ.

   
 40. מיכל

  מאי 6, 2016 at 12:07 am

  ב- 1/8/16 אני פותחת גן התפתחותי שנקרא בייבי קיד אקדמיק, לגילאי 3חודשים עד גיל שלוש, מוזמנים להוסיף אותנו גם. אנחנו נמצאים ברחוב הפרטיזן 18 יד אליהו.😊

   
 41. איילת

  יולי 1, 2016 at 10:30 pm

  @הדס יש לך תופרת מעולה על יצחק שדה שמה דבורה – 0525780924. מחירים הוגנים

   

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: